apaerylerHareketli bir aparey kullanmaya başladıysan, cevaplanmasını istediğin sorular olabilir.

Ağrı duyacak mıyım?

Aparey uyulmamasının yapıldığı ilk 3-5 gün içerisinde hassasiyetin olabilir. Gerek gördüğünde başın ağrıdığında kullanmayı tercih ettiğin herhangi bir ağrı kesiciden
alabilirsin. (lütfen ilacın kullanım kılavuzunu okumayı unutma). Aparey kullanımına bağlı belirli bir bölgede kızarıklık olursa, gecikmeden ortodontistine danışmalısın. Mümkünse bu süre içerisinde apareyi kullanmaya devam etmelisin, aksi takdirde ilk 3-5 gün hissettiğin huzursuzluğu, apareyi tekrar takmaya başladığında yeniden hissedeceksin.

Beni başka ne şekilde etkileyebilir?

Konuşman ilk başlarda bir miktar farklılaşacaktır. Bunu düzeltebilmek için ağzında aparey varken konuşma egzersizleri yapmalısın. Örneğin evde sesli şekilde gazete ya da kitap okuyabilirsin, böylece birkaç gün içerisinde kelimelerin eskisi kadar netleştiğini göreceksin. Sakın pes etme!

Aynı zamanda, ilk günlerde yutkunurken tükürüğünü kontrol etmekte zorlanabilirsin ve yutkunma sayısı artar. Bu çok normal bir durumdur. Kısa sürede alışacaksın.

Her zamanki gibi yemek yiyebilir miyim?

Ortodontistin aksini söylemediği sürece apareyin ağzında iken yemek yememelisin. Apareyini ağzından çıkardığında temizlemeli, güvenli şekilde korumak için plastik sert bir kutu içinde saklamalısın. Her yemekten sonra dişlerini fırçalamalı ve apareylerini temiz dişlerine takmalısın.

Ortodontik tedavinin doğru işlemesi ve en kısa sürede sonuç vermesi için, dişlerine ve apareyine iyi bakmalısın. Her ikisine de zarar gelmemesini istiyorsan aşağıda yazanlara dikkat etmelisin:

  • Karamelli gıdaları, çikolata ve şekerlemeleri tüketmemeli, sakız çiğnememelisin.
  • Asitli içeceklerde (diyet olanlar dahil) ve aşırı miktarda meyve suyundan sakınmalısın.
  • Apareyine zarar verebilecek sert gıdalara dikkat etmeli, bunları apareyin ağzında değilken yemelisin.

Dişlerimi nasıl fırçalayacağım?

Dişlerini günde üç kere florür içeren bir diş macunu ile fırçalamalısın. Mümkünse öğle yemeklerinden sonra da fırçalama yapabilmek için yanında bir fırça taşıyabilirsin. Apareyi fırçalarken tellerin zarar görmemesi için dikkatli olmalısın. Gece yatmadan önce fırçalamanın ardından yapılacak ağız gargarası faydalı olacaktır. Ağız bakımının eksik olması dişlerin kalıcı hasarına neden olabilir.

Apareyimi çıkartabilir miyim?

Evet, ama sadece temizlemek ve yemek yemek için çıkartmalısın. Dilinle apareyini yerine oturtup, oynatmamaya çalışmamalısın. Bu, tellerin kırılmasına neden olurken, tedavi süresini de uzatacaktır.

Tedavim ne kadar sürecek?

Hareketli aparey tedavisi genellikle 6-24 ay kadar sürer, tedavinin şiddetine göre süresi uzayabilir. İptal edilen veya gidemediğin randevular, apareyde tekrarlayan kırılmalar süreyi uzatacaktır.

Kontrol randevularım ne sıklıkta olacak?

Apareyin her kontrolde uyumlanması  gerekebilir. Bu nedenle ortodontistin verdiği randevuları aksatmaman gerekmektedir.

Diş hekimini rutin olarak ziyaret etmem gerekli mi?

Evet. Dişlerinde oluşabilecek çürük öncesi lezyonların erken dönemde fark edilebilmesi için düzenli olarak görüştüğün diş hekiminle olan randevularını aksatmamalısın. İhtiyaç halinde ortodontistin seni diş hekimine yönlendirecektir.

Apareyim kırılırsa ne yapmalıyım?

Mümkün olan en yakın zamana yeni bir randevu almalısın. Sonraki randevu tarihinin gelmesini beklersen aradan geçen zaman içerisinde tedavin ilerlemez veya geriler.